Donieck    

UEFA EURO 2012 Donieck

EURO 2012, czyli zaszczyt dla Doniecka

Euro 2012 Donbass Arena Stadion DonieckPolska i Ukraina przeżyły wielką radość i euforię w 2007 roku, kiedy wyłoniono gospodarza Mistrzostw Europy, lecz UEFA EURO 2012 Donieck to szczególnie kontrowersyjna kwestia, nad którą debatują media. Miasto to, jako jedno z czterech ukraińskich (obok Kijowa, Charkowa i Lwowa), zostało wybrane jako współgospodarz mistrzostw, w związku z czym rozpoczęły się wielka modernizacja i budowa, które mocno rozwinęły infrastrukturę w Doniecku. Czego można spodziewać się po tej ukraińskiej miejscowości w perspektywie mistrzostw i dlaczego została ona wybrana?

Wybór miasta

UEFA EURO 2012 Donieck – taki komunikat z pewnością nie zaskoczył Ukraińców, bowiem miasto to jest jednym z największych w kraju, a do tego posiada ogromny potencjał handlowy i przemysłowy. Podczas wybierania miast, politycy wyszli z założenia, że Donieck spełnia podstawowe warunki jeżeli chodzi o bazę noclegową oraz drogi, no i oczywiście posiada lotnisko, które z pewnością miało bardzo duży wpływ na podjęcie decyzji. W ciągu czterech lat prac, zbudowano kilka hoteli, wybudowano piękny stadion oraz rozbudowano drogi i lotnisko. To na pewno mocno wpłynęło na przyszłościowe perspektywy miasta.

Kontrowersje

Ukraina, jako współgospodarz turnieju, budzi kontrowersje i niektórzy uważają, że nie da rady odpowiednio zorganizować UEFA EURO 2012. W Doniecku, mimo istnienia ładnego stadionu, pojawiają się problemy z ilością miejsc noclegowych, jakie miasto może zaoferować kibicom, a i zwraca się uwagę na niewielką atrakcyjność turystyczną, która nie przyciągnie i nie oczaruje rzeszy zjeżdżających tutaj ludzi. Wbrew tym wszystkim osądom, francuska reprezentacja piłkarska, wybrała miasto jako swoją bazę, więc to może przyciągnąć turystów.

Perspektywy

Jeśli chodzi o perspektywy, Ukraińcy są pełni entuzjazmu i widać ich wiarę we wspaniałość UEFA EURO 2012. W Doniecku być może nie ma hurraoptymizmu, ale wydaje się, że nie może stać się żadna katastrofa. Donieck intensywnie pracuje nad poszerzeniem bazy noclegowej, trwają ostatnie prace związane z rozbudową infrastruktury, a coraz częściej i w coraz większej liczbie miejsc, czuć atmosferę zbliżających się mistrzostw UEFA EURO 2012. W Doniecku idealnym przykładem na to, że Ukraińcom bardzo zależy na osiągnięciu sukcesu, jest niewątpliwie stadion, którego budowa została ukończona… przed terminem. Taka sytuacja w Polsce jest raczej nie do pomyślenia…

Najpierw była więc wielka sensacja, potem ogromny niepokój o postęp prac, a teraz mamy do czynienia z powolnym rozwojem euforii związanej ze sportowymi emocjami. UEFA EURO 2012 w Doniecku z pewnością może być znakomicie zorganizowaną imprezą, a Ukraińców z równowagi nie wyprowadzają nawet spekulacje mediów zagranicznych, że w kraju mogą być problemy z elektrycznością. Organizatorzy z pewnością zadbają o to, aby każdy szczegół był dopieszczony do granic możliwości. Wszak chodzi o reputację całego kraju – konieczne jest więc uniknięcie kompromitacji.

Donieck
Historia
Atrakcje turystyczne
Nocleg
Restauracje
Zakupy
Bilety lotnicze do Doniecka
Dyskoteki, Kluby - Nocne życie
Stadion Donbass Arena
UEFA EURO 2012