Donieck    

Donieck - Restauracje

O donieckich restauracjach

Ukraina to nie tylko ciekawe zabytki i łatwość wypoczynku, ale również oferta gastronomiczna – warto zwrócić uwagę na restauracje w Doniecku. Miasto to będzie w końcu gościło sportowców i kibiców w czasie EURO 2012, więc każdy kibic powinien zdawać sobie sprawę z tego, jaka kuchnia dominuje w Doniecku oraz jakiego rodzaju restauracje można tam odwiedzić. A wybór jest spory, bowiem miasto jest duże, a mnogość hoteli i różnorodność kuchni ukraińskiej sprawia, że nikt z pewnością nie będzie w tym mieście głodował, a co więcej – będzie mógł zjeść wszystko to, na co ma ochotę podczas swojej cudownej podróży.

O kuchni ukraińskiej

Restauracje w Doniecku bardzo często nawiązują do tradycji kuchni ukraińskiej, o której warto powiedzieć przy okazji nieco więcej. Jest ona mocno urozmaicona, bowiem wpływ na losy państwa miało wiele różnych kultur, między innymi polska, stąd liczne nawiązania do naszej kuchni. Mamy tutaj naleciałości słowiańskie, ale również azjatyckie, co wiąże się z rozległymi terenami nieistniejącego już Związku Radzieckiego, którego częścią była Ukraina. Niezwykle popularne są w tym kraju, i przy okazji w Doniecku, potrawy mączne oraz tłuste. Z chęcią je się więc różnorodne zupy, mięsa, ale nie gardzi także warzywami. Wielką rolę odgrywa tam chleb, który podawany jest niemal do każdego dania. Całość uzupełniają kasze, ryby, a także, jak to na państwo wschodu przystało, cała masa różnego rodzaju alkoholi, wśród których dominują przede wszystkim piwa i wódki.

Regionalne dania Ukrainy

Narodowe danie Ukrainy, które można zakupić w restauracjach w Doniecku, jest barszcz ukraiński, na bazie buraków, warzyw, kapusty, słoniny oraz śmietany. Restauracje w Doniecku oferują niezwykle popularną i często serwowaną potrawą są warenyky, czyli potrawy z ciasta, które mogą posiadać różnorodne nadzienie. Nie trzeba z kolei nikomu mówić czym są pierogi ruskie, bowiem jest to danie popularne również u nas, które podczas podróży zagranicznej na Ukrainę, smakują wyjątkowo. Bardzo często podaje się także słoninę wieprzową oraz marchew na ostro, która mimo, że nie jest narodową potrawą, cieszy się wielką popularnością. Na koniec warto wspomnieć o wyjątkowych i bardzo smacznych ziemniaczanych kotletach, które w naszym kraju nie cieszą się specjalnym zainteresowaniem.

Popularne jedzenie w Doniecku

Oczywiście restauracje w Doniecku nie serwują tylko i wyłącznie potraw ukraińskich, a na terenie miasta znaleźć można lokale, które oferują jedzenie z innych kuchni świata. Mowa tutaj np. o kuchni gruzińskiej i jej specjałach, czyli pierogach gruzińskich, szaszłykach z baraniny czy też indyku w sosie orzechowym. W Doniecku można zasmakować także kuchni czeskiej (knedliki, golonka, ser smażony), kuchni amerykańskiej oraz azjatyckiej. Wybór jest naprawdę rozległy, dzięki czemu wymarzona podróż na Ukrainę może zakończyć się przejedzeniem. Mimo wszystko, chyba warto zaryzykować…

Fast-foody - Donieck

Postępująca i rozprzestrzeniająca się we wszystkie regiony świata amerykanizacja sprawia, że również restauracje w Doniecku często opierają swoją kuchnię na fast-foodach. Mamy więc tutaj dostęp do różnego rodzaju pizzerii, barów szybkiej obsługi oraz restauracji, znanych na całym świecie, takich jak choćby McDonald’s. I chociaż Ukraińcy są przywiązani do swojej własnej kuchni, preferując obiady „domowe”, coraz częściej, szczególnie wśród młodzieży, zauważany jest trend na konsumowanie różnego rodzaju hamburgerów czy hot-dogów. W związku z tymi drugimi, istnym fenomenem jest możliwość zjedzenia hot-dogów z pikantną marchewką, o której wspomniałem w poprzedniej części tekstu…

Najpopularniejsze restauracje - Donieck

Restauracje w Doniecku to prawdziwa różnorodność – nie dość, że wiele z nich oferuje narodowe dania, to spora część zachęca do skosztowania obcych kuchni. Wystarczy wspomnieć choćby o restauracji Tallin, oferującej kuchnię gruzińską oraz Pradze, gdzie zjeść można dania czeskie oraz takie, pochodzące z innych rejonów Europy. Bardzo dużą popularnością, zarówno wśród miejscowych, jak i turystów, cieszy się kawiarnia Jazz-Cafe (Donieck), w której panuje przyjemna atmosfera i zjeść można naprawdę smakowite dania. Oprócz tego Arizona BBQ (Donieck) z daniami amerykańskimi oraz Kapriz (Donieck), a opcji jest dużo, dużo więcej.

Donieck - gastronomia dla gości

Rozwój infrastruktury związanej z gastronomią, wiąże się w dużej mierze ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Donieck nie jest w tej kwestii wyjątkiem – biorąc pod uwagę fakt, że jest to jedno z miast goszczących, powstało tutaj kilka nowych restauracji, a właściciele tych już istniejących, liczą na zdecydowane zwiększenie dochodów. Jest to jak najbardziej prawdopodobne, wszak kilkadziesiąt tysięcy kibiców to przede wszystkim wygłodniali mężczyźni, którzy z wielką chęcią skosztują tutejszą kuchnię i pozostawią w kasie sporo pieniędzy.

Donieck: Stadion-restauracja

W związku z Euro 2012, w 2009 roku powstał w mieście wspaniały stadion Donbas Arena (Donieck), co wiąże się również z rozszerzeniem oferty gastronomicznej. Na jego terenie znajduje się bowiem wiele restauracji oraz barów, w których można nie tylko zjeść obiad czy kolację, ale również skosztować pyszny deser czy wypić kawę. Jest to zdecydowany pozytyw jeśli chodzi o restauracje w Doniecku, bowiem ci, którzy będą mieli okazję oglądać mecze na żywo, nie będą musieli specjalnie wyruszać w poszukiwaniu jedzenia do miasta. Warto wspomnieć również o tym, że na terenie Donbas Arena (Donieck) znajdują się też sala fitness czy sklep z pamiątkami.

Nie ulega wątpliwości, że restauracje w Doniecku są w stanie zaspokoić głód każdego turysty, który wybierze się w swoją podróż marzeń na Ukrainę. Jest to wspaniałe urozmaicenie, bowiem każde miasto, które chce zachęcić do przybywania urlopowiczów, musi posiadać dobrą ofertę gastronomiczną. I choć w Doniecku nie jest ona może znakomita, to z pewnością satysfakcjonująca.

Donieck
Historia
Atrakcje turystyczne
Nocleg
Restauracje
Zakupy
Bilety lotnicze do Doniecka
Dyskoteki, Kluby - Nocne życie
Stadion Donbass Arena
UEFA EURO 2012