Donieck    

Donieck – Nocleg

Hotele w Doniecku – wyśpimy się czy nie?

Oferta noclegowa powinna być w każdym mieście przyciągającym turystów jak najbardziej rozbudowana, więc warto przyjrzeć się hotelom w Doniecku. Jest to ukraińskie miasto liczące około miliona mieszkańców, w którym to w 2012 roku odbędzie się część meczów piłkarskich mistrzostw Europy. Nic więc dziwnego w tym, że Ukraińcy musieli, podobnie zresztą jak Polacy, zdecydowanie rozbudować swoją bazę hotelową, aby nie tylko należycie ugościć drużyny piłkarskie z całej Europy, ale również setki tysięcy goszczących w mieście kibiców. Jak udało się to wszystko zrealizować i czy cudowna podróż do tego miasta, spełni nasze oczekiwania w kwestii noclegów?

Donieck dla turysty

Shakhtar Plaza DonieckDonieck to miasto przede wszystkim przemysłowe, w którym sporo jest kopalni oraz różnych fabryk. Nie zmienia to jednak faktu, że Donieck to ważny dla Ukrainy ośrodek, cieszy się pewną (choć oczywiście nie dużą) popularnością wśród turystów z Ukrainy, a nawet Europy – przede wszystkim wschodniej. Wielką popularnością cieszą się chociażby nowo wybudowany stadion, park botaniczny czy bardzo ładne parki, których obecność może być dla wielu zaskakująca. Z zielenią w Doniecku nie jest jednak najgorzej, a baza hotelowa jest tutaj zupełnie bogata. Jaki rodzaj noclegów znajdziemy więc na terenie miasta i czy będą one w stanie sprawić, że wyprawa tutaj będzie wymarzoną podróżą?

Donieck - hotele

Hoteli o różnorakim standardzie, jest w mieście ponad 70. Jak można się domyślać, nie brakuje wśród nich niezwykle efektownych i rozbudowanych, które legitymują się pięciogwiazdkowym standardem. Zaliczamy do nich najpopularniejszy chyba Donbass Palace Hotel (Donieck), w którym każdy gość poczuje się niczym w prawdziwym pałacu i będzie mógł wypocząć w niezwykle komfortowych warunkach. Nie brakuje również takich hoteli w Doniecku, na które stać będzie właściwie każdego. Najtańsze pokoje to kwestia nawet 20-30 złotych, choć zazwyczaj jest to skromna oferta, najczęściej wychodząca od noclegowni jedno lub dwugwiazdkowych. Jednak ważne jest, aby móc się gdzie zatrzymać, a jeżeli nie pragniemy wielkich luksusów, warto skusić się na taką opcję, która nie wykluczy naszej podróży marzeń.

Prawdziwy luksus

Donbass Palace Hotel DonieckTe pięciogwiazdkowe hotele w Doniecku posiadają prawdziwy szereg atrakcji, do których zaliczyć można na pewno takie elementy jak baseny, jacuzzi, ogromne apartamenty z pełnym wyposażeniem (telewizją, DVD, wielkim łóżkiem, klimatyzacją i pełną obsługą), a także korty tenisowe czy boiska piłkarskie (w szczególności baza treningowa dla reprezentacji narodowej Francji, która będzie tutaj mieszkać w trakcie trwania mistrzostw). Dla tych, którzy pragną więc luksusu i tego, aby podróż zagraniczna była dla nich pełna wrażeń, poleca się wybranie tych noclegowni o najwyższym standardzie, a w szczególności wspaniały Donbass Palace Hotel.

Inne noclegi - Donieck

Hotele w Doniecku to oczywiście nie jedyna alternatywa dla tych, którzy poszukują zakwaterowanie w tym mieście. Jako że nie jest to miejscowość wypoczynkowa, na próżno szukać tutaj ośrodków wypoczynkowych (chyba że w pobliżu miasta, gdzie miejsc do odpoczynku nie brakuje), ale dość dużą popularnością cieszą się hostele (Donieck). Oczywiście nie prezentują one tak wysokich standardów, jak normalne hotele, ale z pewnością można tam bez problemu wypocząć, a dodatkowo zaoszczędzić na noclegu. Ceny są tam bowiem dużo niższe, jak zresztą przystało na tego rodzaju zakwaterowanie.

Baza hotelowa a Euro 2012

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 roku zdeterminowały władze ukraińskie, a co za tym idzie, władze Doniecka, do rozbudowywania infrastruktury hotelowej. Mimo tego, że pod względem sportowym, Donieck jest w pełni przygotowane do tej wielkiej imprezy, panuje spory niepokój związany z hotelami w Doniecku. Ma ich być do dyspozycji około 70, ale biorąc pod uwagę fakt, że wiele miejsc zarezerwowały władze UEFA, pokoi dla kibiców może zdecydowanie zabraknąć. Nie zmienia to z kolei faktu, że podobnie jak w Polsce, baza została zdecydowanie rozbudowana i hoteli w Doniecku jest dużo więcej niż kilka lat temu. Nie mówiąc już o wyższym ich standardzie oraz różnorodności.

Wystarczająca baza czy niekoniecznie?

Z jednej strony można więc mówić, że baza jest wystarczająca, ale inaczej na tę kwestię patrzą kibice. Przyjedzie ich do miasta z pewnością kilkadziesiąt tysięcy, a Ukraińcy oferują… 4 tysiące pokoi. W normalnym wypadku byłoby to z pewnością wystarczające, ale zważywszy na zakres i renomę imprezy, jaką jest EURO, może być z tym pewien kłopot. Na szczęście dodatkowe kilkanaście tysięcy miejsc zaoferują akademiki oraz ośrodki wypoczynkowe na obrzeżach miasta, co zdecydowanie może poprawić sytuację. Ponadto miasto wciąż szuka alternatyw i prowadzone są rozmowy z różnymi hostelami, a także właścicielami miejsc kempingowych, którzy zdecydowanie mogą pomóc w ugoszczeniu tysięcy wizytatorów. Alternatywą są również hotele znajdujące się w miastach oddalonych od Doniecka o co najmniej sto kilometrów, np. w Siedowie lub Charkowie. I choć część tych osób będzie musiała przemęczyć się, nocując w niezbyt korzystnych warunkach, z pewnością nie to będzie najważniejsze. Wszak liczyć się będą piłkarskie emocje, a jedyne, nad czym można dywagować to to, czy wystarczą one Europejczykom zjeżdżających do Doniecka i chcących  wypocząć w pokoju o wysokim standardzie.

Hotele w Doniecku, choć powstało ich w ostatnich latach bardzo dużo, wciąż są tematem spekulacji i wywołują kontrowersję. Z jednej strony jest ich wystarczająca ilość, wszak miasto nie jest wielce atrakcyjne pod względem zabytków czy miejsc ciekawych dla turystów, a z drugiej, w perspektywie EURO 2012, wciąż nie oferują tego, czego oczekuje się od miasta-współorganizatora. Powstałe ostatnio hotele (Donieck) to przede wszystkim miejsca luksusowe, które sporo kosztują, a istniejące wcześniej hotele (Donieck), często nie prezentują należytego poziomu. Z pewnością warto śledzić informacje związane z powstawaniem kolejnych miejsc noclegowych, jeżeli ma się zamiar wybrać do tego miasta w czerwcu.

Donieck
Historia
Atrakcje turystyczne
Nocleg
Restauracje
Zakupy
Bilety lotnicze do Doniecka
Dyskoteki, Kluby - Nocne życie
Stadion Donbass Arena
UEFA EURO 2012