Donieck    

Donieck – Atrakcje turystyczne

Największe atrakcje Doniecka Ukraina

Katedra DonieckNiektóre miasta, choć nie są specjalnie nastawione na zyski z turystyki i tak oferują przyjezdnym wiele możliwości, tak jak to jest z atrakcjami w Doniecku. Miasto jest typowo przemysłowe i stanowi bardzo ważny ośrodek dla ukraińskiej gospodarki, co nie znaczy, że wszędzie odwiedzić można tylko i wyłącznie fabryki. W mieście znajdziemy bardzo ładne centrum miasta, ciekawe zabytki, a także tereny zielone, na których bardzo przyjemnie wypocząć. Ponadto cudowną podróż do Doniecka mogą zdecydowanie umilić rozwinięte tutaj w zadowalającym stopniu kultura oraz rozrywka. Gdzie więc warto się udać i co należy koniecznie zobaczyć, będąc już w tej ukraińskiej stolicy przemysłu i kopalni?

Centrum miasta

Bardzo często to centra miast stanowią niezwykle atrakcyjny teren miasta dla przyjezdnych i nie inaczej jest w przypadku Doniecka. Główną ulicą jest Artiorna (Donieck), która ciągnie się na długości 9 km i to wzdłuż niej znajduje się najwięcej sklepów, hoteli oraz różnorodnych budynków, które mogą stanowić radość dla turystów. Artiorna prowadzi do wielu atrakcji w Doniecku, takich jak chociażby plac Lenina, które to miejsce jest głównym, w którym organizuje się różnorodne wydarzenia kulturalne i donieckie masowe imprezy. Stoi tutaj również często oglądany przez turystów pomnik Włodzimierza Lenina, co pozwoli każdemu cofnąć się nieco w przeszłość i podziwiać dzieło, jakiego nie uświadczymy w naszym kraju.

Kultura w Doniecku

Wielką atrakcją w Doniecku dla tych, którzy wybierają się tutaj w wymarzoną podróż, mogą być obiekty kulturalne, które prezentują się niezwykle okazale. Pierwszym, o jakim należy powiedzieć, jest Teatr Dramatyczny, w którym odbywają się różnorodne, regionalne festiwale. To miejsce, piękne zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz, musi zostać koniecznie odwiedzone przez tych, którzy są fanami sztuki. Donieck, to również doniecka opera – na jej scenach wystawiano ponad 800 przedstawień, nawiązujących do ukraińskiej, rosyjskiej i europejskiej tradycji. Odnajdą się tutaj również fani baletu, bowiem tego rodzaju pokazy, mają tutaj miejsce bardzo często. Atrakcje w Doniecku to również wspaniała filharmonia, funkcjonująca od 1931 roku. Jeżeli z naszą podróżą marzeń na Ukrainę nie wiążą się przedstawienia tego rodzaju, warto udać się chociażby do Muzeum Regionalnego, w którym każdy będzie miał okazję podziwiać zbiory numizmatyczne, archeologiczne, paleontologiczne czy etnograficzne. Prawdziwa kopalnia wiedzy i wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu. Znajduje się tutaj również Muzeum Sztuki, które będzie prawdziwą „mekką” dla fanów malarstwa i nie tylko.

Rozrywka w Doniecku

W mieście nie brakuje również możliwości zabawienia się na najwyższym poziomie i znajdzie się tutaj coś zarówno dla starszych, jak i młodszych wizytatorów, którzy udali się w podróż zagraniczną do Doniecka. Nie brakuje tutaj bowiem klubów oraz dyskotek, w których można się doskonale zabawić, a wystarczy przejść się tylko główną ulicą miasta, aby odnaleźć coś dla siebie. Nieprawdopodobną popularnością, nie tylko wśród młodych ludzi, cieszy się doniecki cyrk, który posiada powierzchnię 12 tysięcy metrów kwadratowych. Oczywiście na tym rozrywkowe atrakcje w Doniecku nie kończą się, bowiem do takowych można zaliczyć również wspaniały stadion Donbas Arena (Donieck), którego otwarcie miało miejsce w 2009 roku. Jest to nowoczesny obiekt, na którym rozegrana zostanie część spotkań Donieck EURO 2012.

Zabytki w Doniecku

Zabytków w Doniecku jest bardzo dużo, co z pewnością cieszy fanów turystyki skupiającej się na zwiedzaniu i oglądaniu ciekawych budowli. Podstawą dla każdego turysty, powinno być obejrzenie takich obiektów jak Ławra Świętogórska (znajdująca się w Świętogrodzie, nieopodal Doniecka), donieckie kościoły oraz katedry, powstały nie tak dawno oraz zabytkowe rzeźby i pomniki, jak np. założyciela miasta – Jana Jamesa Hughesa, Sergieja Bubki czy, wspomnianego wyżej, Lenina. Atrakcje w Doniecku to również dzwon Bochum, który został stworzony w skali 1:10 w stosunku do oryginalnego, znajdującego się w niemieckim mieście o tej samej nazwie. Nie można również zapomnieć o wykonanej z czerwonej cegły synagodze chasydów, wzniesionej w latach 1910-1919.

Zieleń w Doniecku

Choć niektórych turystów może to zdziwić, w uprzemysłowionym Doniecku nie brakuje zieleni, dzięki której każdy będzie mógł odetchnąć od zgiełku ruchliwych ulic. Atrakcje w Doniecku jeśli chodzi o naturę, to np. park Sheffield, który swój urok zawdzięcza całej masie pięknych drzew, kwiatów, a także malowniczą ścieżką spacerową biegnącą wzdłuż rzeki Kalmius. Szczególnie pięknie robi się tam wczesnym wieczorem. Podobnie jest w przypadku rozrywkowego parku Szerbakowej, gdzie oprócz pięknych krajobrazów, możemy wstąpić na kawę do baru. Znajdują się tutaj również park kowalstwa artystycznego oraz bulwar Puszkina w centrum miasta, które przyciągają rzesze odwiedzających miasto.

Donieck – atrakcje

Turysta przybywający do miasta, nie musi liczyć jedynie na atrakcje w Doniecku. Okoliczne miejscowości również oferują bardzo ciekawe miejsca, w których znalezienie się może zostać zapamiętane na długo. Jedną z takich miejscowości jest Soledar oferujące zwiedzającym kopalnię solu, w której atrakcją jest 120-metrowy tunel oraz sanatorium. Okolice Doniecka i Zaporoża to również możliwość zapoznania się z pasjonującą historią kowalstwa, natomiast Artemiwsk słynie z zakładu produkującego wina musujące. Jakby tego było mało, całe Zagłębie Donieckie to mnóstwo nieczynnych już kopalń post-komunistycznych, których zwiedzanie nie zawsze jest jednak zgodne z prawem…

Atrakcje w Doniecku – z pewnością nie brakuje i nie warto słuchać tych, którzy twierdzą, że niczego dla turystów miasto nie oferuje. Wystarczy tylko przed wyjazdem ustalić sobie trasę wycieczki, aby w pełni móc rozkoszować się efektownymi miejscami i nie ominąć niczego ważnego.

Donieck
Historia
Atrakcje turystyczne
Nocleg
Restauracje
Zakupy
Bilety lotnicze do Doniecka
Dyskoteki, Kluby - Nocne życie
Stadion Donbass Arena
UEFA EURO 2012