Donieck    

Stadion Donbass Arena Donieck

Szachtar Donieck Stadion XXI Wieku

Donbass Arena DonieckWiele jest na świecie wspaniałych obiektów sportowych, które robią na każdym ogromne wrażenie, a jednym z tych najnowszych dzieł tego typu jest Donbass Arena, stadion w Doniecku. Oddany do użytku w 2009 roku jest w tej chwili najnowocześniejszym stadionem piłkarskim w tej części Europy, a swoje miejsce w grupie najbardziej nowoczesnych, ma również wśród stadionów z całego świata. Jet to jedna z aren, na których spotkania rozgrywać będą reprezentacje różnych krajów podczas Mistrzostw Europy w 2012 (Donieck), które odbędą się właśnie na Ukrainie oraz w Polsce.

O stadionie

Stadion Donbass Arena DonieckBudowę Donbass Arena (Donieck), stadionu ultra-nowoczesnego, jak często mówi się o tego typu obiektach, rozpoczęto w 2005 roku, a jego wspaniałe otwarcie odbyło się dokładnie 29 sierpnia 2009 roku, kiedy to odbył się koncert Beyonce Knowles, a na trybunach zasiadło około 46 tysięcy widzów. Stadion Donbass Arena mógłby nie powstać, gdyby nie sfinansowanie kosztów budowy przez Rinata Achmetowa – najbogatszego człowieka na Ukrainie. Całkowity koszt stworzenia obiektu wyniósł 300 milionów euro, co, biorąc pod uwagę standard areny, nie jest kwotą wybitnie wysoką (Stadion Narodowy w Warszawie kosztował w sumie ponad 1,5 miliarda złotych!). Na stadionie Donbass Arena (Donieck) swoje spotkania rozgrywa lokalny zespół Szachtara.

Dane techniczne i wygląd

Jeżeli ktokolwiek zastanawia się jakie są dzisiejsze standardy związane z określaniem wielkości obiektów piłkarskich, to do tych zdecydowanie większych zalicza się Donbass Arena. Stadion pomieści oficjalnie 51 504 widzów, ale rekord padł w 2010 roku podczas spotkania Szachtaru Donieck z Dynamem Kijów, kiedy na trybunach zasiadło tysiąc osób więcej. Z ważniejszych kwestii technicznych, warto wspomnieć o wymiarach boiska, które ma 105 na 68 metrów oraz oświetleniu, wynoszącym 1500 luksów. Wyglądem przypomina latający talerz, a w nocy jest podświetlany na żółto i niebiesko, co zdecydowanie wyróżnia spośród innych Donbass Arenę. Stadion ten można oglądać niemal bez końca…

Pamiątki i muzeum

Donbass Arena UkrainaPięciogwiazdkowy (według skali UEFA) Donbass Arena Stadion przyciąga widzów nie tylko ze względu na swój wygląd oraz sportowe emocje. Na jego terenie znajdują się bowiem restauracje, klub fitness i to co najważniejsze dla kibiców – sklep z pamiątkami, gdzie zakupić można piłkarskie akcesoria oraz muzeum Szachtara Donieck, co jest szczególnie istotne dla miejscowych fanów drużyny.

Jeżeli więc chcecie udać się w cudowną podróż do Doniecka, koniecznie musicie odwiedzić Donbass Arenę. Stadion ten jest wspaniałym dziełem architektonicznym, który należy do ścisłej czołówki najbardziej efektownych, ekskluzywnych i funkcjonalnych obiektów piłkarskich na świecie. Dzięki wizycie tam, można poczuć sportowe emocje oraz zachłysnąć się magią tej wielkiej imprezy, jaka będzie miała tutaj miejsce, a mianowicie EURO 2012 (Donieck). Nie ulega wątpliwości, że stadion jest również jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych nie tylko Doniecka, ale również całej Ukrainy.

Donieck
Historia
Atrakcje turystyczne
Nocleg
Restauracje
Zakupy
Bilety lotnicze do Doniecka
Dyskoteki, Kluby - Nocne życie
Stadion Donbass Arena
UEFA EURO 2012