Donieck    

Donieck - Historia

Historia Doniecka

Ukraina to bez wątpienia państwo, które warto bliżej poznać, a jednym z ciekawszych zagadnień w tej sferze jest historia Doniecka. Donieck, to miasto które pod względem wielkości i zaludnienia, zajmuje czwarte miejsce w kraju, jest jednym z jego najważniejszych ośrodków przemysłowych. Liczy sobie niemal milion mieszkańców, a wraz z sąsiednimi miastami tworzy konurbację. Co ciekawe, Donieck posiada stosunkowo krótką historię, która jednak obfitowała w wiele ciekawych wydarzeń.

Początki

Tereny donieckie od dawien dawna były świadkami wielu ważnych wydarzeń, m.in. Katedra Donieckpogromu wojsk rosyjskich przez Mongołów w XIII wieku czy rządy Chanatu Krymskiego, a potem Imperium Osmańskiego. Początki powstania miasta i historii Doniecka datuje się na 1869 rok, kiedy to John Hughes z Walii założył na tym terenie pierwszy zakład metalurgiczny, a także powstało wiele kopalń. Osady, założone w XVII wieku przez Kozaków, zaczęły błyskawicznie się zaludniać, a mieszkańcy znajdowali tam pracę. W niecałe trzydzieści lat, populacja wzrosła tutaj z kilkuset ludzi do niemal trzydziestu tysięcy, co z pewnością jest sytuacją niecodzienną. Juzowka, bo tak w tamtych czasach nazywano współcześnie znane nam miasto, tuż przed rewolucją październikową liczyło już 70 tysięcy mieszkańców.

Rewolucja i II wojna światowa

Doniecka i jego historia staje się ciekawa dla historyków (i nie tylko) właśnie w 1917 roku, kiedy to wybuchła rewolucja październikowa. Biorąc pod uwagę fakt, że dzisiejsza Ukraina nie była w tamtych czasach całkowicie suwerennym państwem, bolszewicy obalając carat, przejęli miasto. W 1924 roku doszło do pierwszej zmiany nazwy miasta – był to Trock, a jakiś czas później nazwano je Stalino, na część Stalina. Kopalnie zostały znacjonalizowane, a w chwili wybuchu II wojny światowej, tereny miasta zamieszkiwało już pół miliona osób. Wojna przyniosła Donieckowi bardzo wielkie straty, zarówno jeśli chodzi o ludzi (pozostało ich niecałe 200 tysięcy), jak i infrastrukturę, która została w wielkiej części zniszczona. W historii Doniecka bardzo dużą rolę odegrali fińscy jeńcy, którzy po wojnie zmuszeni byli do odbudowy domów.

Czasy komunistyczne

Po wojnie tereny miasta stały się bardzo ważne dla całego Związku Radzieckiego, bowiem wydobywano tutaj bardzo duże ilości węgla kamiennego i prężne rozwijało się hutnictwo. Październik 1961 roku to czas destalinizacji, który objął także tereny miasta. Stalino zostało więc przemianowane na Donieck, a nazwa wzięła się od rzeki Doniec, płynącej na jego terenach.

Donieck i jego historia sięga oczywiście bardzo wczesnych lat, ale biorąc pod uwagę fakt, że samo miasto powstało w XIX wieku, na tym krótkim okresie warto skupić się najbardziej. Obecnie również jest to ważny ośrodek dla ukraińskiego przemysłu, a krótka, acz burzliwa historia Doniecka nie miała wpływu na znaczenie miasta we współczesności. Poza tym Donieck jest jednym z miast, gdzie w 2012 roku zostaną rozegrane mecze Mistrzostw Europy w piłce nożnej, co z pewnością jest dużym wyróżnieniem.

Donieck
Historia
Atrakcje turystyczne
Nocleg
Restauracje
Zakupy
Bilety lotnicze do Doniecka
Dyskoteki, Kluby - Nocne życie
Stadion Donbass Arena
UEFA EURO 2012